CRP v médiích

Čas na ANTIBIOTIKA?
14.4.2015 Perfect Woman
K základní orientaci, jak na tom jste, stačí kapka krve, kterou si odeberete s pomocí přiloženého hrotu a smícháte s přibalenou sloučeninou. Ta během několika minut pomocí testovacího proužku indikuje množství CRP v krvi. Nárůst hodnoty CRP bývá poměrně rychlý. Od prvotních příznaků je patrný vzestup koncentrace již za 6-12 hodin s maximem pozorovaným za 24-48 hodin. "V případě domácího CRP testu je proto ideální test zopakovat po 24 hodinách. První měření pacientovi poskytuje orientační informaci o zdravotním stavu. Druhým měřením pak získá ještě přesnější představu o charakteru a průběhu nemoci," uvádí PharmDr. Jan Kouřil.
Opravdu potřebujete léčbu ANTIBIOTIKY?
3.4.2015 Překvapení
"Zvýšená tělesná teplota není pro lékaře dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu - CRP. Podle jeho obsahu v krvi jsme schopni poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se většinou stačí z nemoci vyležet a vyléčit se běžně dostupnými prostředky," vysvětluje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Technologický vývoj v oblasti osobní diagnostiky je trend, s nímž lékaři musejí do budoucna počítat. Pacianti mají právo využít dostupných a medicínsky relevantních prostředků k získání informací o svém zdravotním stavu, například právě formou CRP vyšetření. Osobně tento posun individuální péči o zdraví hodnotím pozitivně a jsem přesvědčený, že může být prospěšný i z pohledu lékařské praxe," doplňuje docent Seifert.
Domácí CRP test
1.4.2015 Máma a já
CRP test pro domácí použití od HARTMANN-RICO. Díky němu během 5 minut v pohodlí domova zjistíte, zda vaše začínající onemocnění je bakteriálního původu, a je tedy namístě zvážit léčbu antibiotiky. V opačném případě je nemoc způsobena viry a většinou stačí se vyležet a vyléčit běžně dostupnými prostředky. Balení obsahuje 2 testy a je dostupné bez receptu v lékárnách.
Viróza? Vyzkoušejte léky i babské rady a udělejte si test
3.3.2015 Styl - magazín Práva
Jsme v předjaří, pro které bývá typické prudké střídání teplot. To zvyšuje v kombinaci s únavou po zimě riziko, že nás skolí různé virózy.
Domácí CRP Test
19.2.2015 sexymamas.cz
CRP test pravděpodobně znáte z lékařské ordinace. Tento rychlý test z kapky krve odebrané z prstu totiž slouží k rozpoznání bakteriální infekce, která se většinou léčí pomocí antibiotik. Tento test si můžete nyní udělat i sami doma. Celé to funguje na principu stanovení hladiny C-reaktivního proteinu, který představuje bílkovinu akutní fáze zánětu, která vzniká v játrech a je vylučována do krevního oběhu. 

 

Domácí test CRP nám ukázal, že jsou antibiotika zbytečná. Není pro každého
13.2.2015 ona.idnes.cz
Je vám už několik dní špatně. Máte rýmu, kašlete, bolí vás v krku, bojujete s teplotou a váháte, zda by vám už nepomohla antibiotika? To trápilo v posledních dnech i několik lidí u nás v redakci. Proto jsme si vyzkoušeli, jak funguje domácí test, který má z kapky krve odhalit bakteriální zánět podle hladiny C-reaktivního proteinu.

 

MÁTE CHŘIPKU!
6.2.2015 misantrop.info
Zase jeden článek na akutní téma…
Mám chřipku. Začalo to ve středu ráno a nástup příznaků byl skoro učebnicový. Proto jsem poznal, co mi je, a proto jsem se správně zachoval. Je chřipková sezóna, může se to stát i vám, tak to udělejte stejně:

 

Domácí test pomůže odhalit, zda nemocný opravdu potřebuje antibiotika
2.2.2015 novinky.cz
Antibiotika jsou látky, které pomáhají vyléčit bakteriální infekce. Na ostatní druhy infekčních onemocnění, jako jsou záněty virové nebo plísňové, nepůsobí. Bohužel někteří lékaři je i dnes předepíšou, i když si nejsou jistí, zda jsou skutečně potřebná. Nyní mají nemocní novou naději v podobě domácího testu, který dokáže odhalit, zda se jedná o bakteriální infekci a léčba antibiotiky je skutečně na místě.

 

DOMÁCÍ TEST UKÁŽE, ZDA PACIENT POTŘEBUJE ANTIBIOTIKA
30. 1. 2015 ozdravotnictvi.cz
Při rozhodování, zda s teplotou a bolestí v krku navštívit lékaře, pomůže domácí test, který z kapky krve z prstu ukáže do pěti minut, jestli člověk potřebuje antibiotika. Hladinu tzv. c-reaktivního proteinu (CRP) zjišťují v ordinacích praktičtí lékaři u dětí i dospělých, nově je možné si test udělat doma. Test prodávají lékárny bez lékařského předpisu, balení se dvěma sadami za 285 korun.

 

Domácí test ukáže, zda pacient potřebuje antibiotika
29.1.2015 ceskenoviny.cz
Při rozhodování, zda s teplotou a bolestí v krku navštívit lékaře, pomůže domácí test, který z kapky krve z prstu ukáže do pěti minut, jestli člověk potřebuje antibiotika. Hladinu tzv. c-reaktivního proteinu (CRP) zjišťují v ordinacích praktičtí lékaři u dětí i dospělých, nově je možné si test udělat doma. Test prodávají lékárny bez lékařského předpisu, balení se dvěma sadami za 285 korun.

 

Bakterie, nebo viry? CRP – 3 písmena, která hodně napoví!
14.1.2015 maminka.cz
Nasadit antibiotika, nebo ne? Jednoduchý test a pár kapek krve pomohou rozhodnout! Podání antibiotik je u některých onemocnění nevyhnutelné a jejich včasné nasazení malému i velkému pacientovi velmi uleví, eliminuje výskyt dalších komplikací a v některých případech dokonce zachrání život! Nicméně podá-li lékař antibiotika neuváženě (například je-li onemocnění virového původu) udělají antibiotika malému pacientovi „medvědí službu“.

 

ANTIBIOTIKA: zázrak, který se musí umět používat
21.11.2014 Zdraví
Kristina Procházková Spolehlivě léčit nemoci způsobované bakteriemi umí věda necelých sto let. Antibiotika zachraňují miliony lidí, kteří by dříve nepřežili – ale přinášejí s sebou i problémy spojené především s neuváženým užíváním.

 

Bakterie a viry: poznejte své nepřátele!
25.9.2014 Kondice Medicína - bacily
Lucie Frydecká Škodí nám obojí, přenášejí se podobně, ale platí na ně jiné zbraně. Proto je důležité vědět, zda nemoc, která vás trápí, mají na svědomí bakterie, nebo viry. Stále více praktických lékařů používá vyšetření z kapky krve CRP. Jaké známe typy?

 

Bakterie versus viry
11.3.2014 Metro Zdraví
Kamila Hudečková Antibiotika se hodí pouze na nemoci, které způsobují bakterie, ne viry. Původce onemocnění odhalí speciální test. Zápal plic, zánět vedlejších nosních dutin, ale i mozku -to všechno mohou způsobovat jak viry, tak bakterie. Rozhodně to není to samé, přitom je v běžné řeči často zaměňujeme. Pro léčbu je původce onemocnění ale zásadní. Protože při bakteriální infekci se nasazují antibiotika, která ale na viry nezabírají. Takže pokud přijdete s běžnou chřipkou do ordinace, nedivte se, že vám lékař antibiotika nepředepsal. Sáhne po nich až v případě, že se k chřipce přidají sekundární infekce, jako je zápal plic, zánět nosních dutin nebo středního ucha.
CRP test